Uluslararası Saraybosna Üniversitesi – International University of Sarajevo

Balkanlardaki en büyük eğitim projelerinden biri olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS); Bosna-Hersek’in başkenti olan tarihi Saraybosna’da kurulmuştur. 3 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı tarafından kurulan üniversite, Balkanların saygın üniversitelerinden biridir. Üniversite Ocak 2005’te, Saraybosna Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu tarafından resmen tanınmıştır. Eğitim dili İngilizce olan kurum; mühendislik, sanat ve sosyal bilimler gibi çeşitli bilim disiplinlerinde akademik ve araştırma faaliyetleri yürüten 55 ülkeden 1.650 öğrenciye ve 20 ülkeden öğretim üyesine sahiptir.

“Benim Geleceğim, Benim Kararım!”

“Benim geleceğim, benim kararım!” sloganıyla hareket eden üniversite, Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Bologna süreci ile tam uyumlu olan kurumun uluslararası alanda işbirlikleri vardır. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi; dünyanın her yerinden gelen öğrencilere açıktır. Üniversitenin  misyonunu şu şekilde sıralamak mümkündür:
– Kalite kültürünün devamlı gelişimi
– Uluslararası Yükseköğrenim
– Toplumda Yüksek Ahlaki Değerleri Uygulayabilecek Dürüstlük
– Disiplinlerarası Programlar
– Kültürlerarası Yetkinlik
– Sivil Katılım
– Kapsamlı Mükemmellik

Erasmus+ Programı

Erasmus+, eğitim, öğretim gençlik ve sporun her düzeyinde yardım sunan AB ve AB dışı ülkelerle iş birliği ve yardımlaşma amaçlı düzenlenen bir AB programıdır.  Program BH’nin yüksek öğreniminin üç bölümüne erişiminin olduğu (Tempus, Erasmus Mundus ve Hayat Boyu Öğrenme Programı) 10 eski AB programını birleştirmektedir.

Programın hedef grupları öğrenciler, akademik ve idari personel ile yüksek öğrenim kurumlarıdır. Program bir çok eylem içerir, programın kilit eylemi ise hareketlilik desteğidir. Öğrenciler AB ülkelerinde üç aydan bir yıla kadar eğitim imkanı bulurken, personel AB üniversitelerinde ve kurumlarında çeşitli eğitimlere en az beş gün ila üç ay süreyle öğretim ve eğitim programlarına katılabilir. Ayrıca öğrenciler ilk iş tecrübelerini ücretli staj ve gönüllü programlarıyla, burs ve öğrenim ücreti muafiyeti ile birlikte edinebilirler.

Akademik Birimler

Üniversite 5 fakültede eğitim sunmaktadır. Fakülteler: Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi.

Bölümler

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Genetik ve Biyomühendislik

Mimarlık

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Makine Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı

Psikoloji

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Siyasal Bilimler

Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

Uluslararası Ticaret ve Finans

İktisat

Uluslararası İlişkiler

İşletme

Hukuk Fakültesi

Karşılaştırmalı Özel Hukuk

Hukuk

Karşılaştırmalı Kamu Hukuku

Eğitim Fakültesi

İngilizce Öğretmenliği

Bilgisayar Eğitimi ve Eğitim Teknolojileri

Türkçe Öğretmenliği

Ücretsiz danışmanlık için şimdi başvurun

X