Malta’ya ilk defa gelecek olan yabancı öğrenciler, en az 3 aylık bir programa katılacaklarsa Çalışma ve Eğitim Vizesi başvurusu yapabilirler. Ancak kısa süreli eğitim programlarına kayıtlı öğrencilere çalışma izni verilmez. Her durumda, öğrencilere ilk olarak Öğrenci Vizesi verilir. Çalışma izni için başvurulduğunda işleme alınma süresi genellikle 4-6 hafta sürer. Bu da öğrencilerin çalışmaya başlayabilmeleri için 13. haftayı (uzatma vizesi alındıktan sonra) beklemeleri gerektiği anlamına gelir. Çalışma izni, en fazla 1 yıllık vizeler için verilir. 1 yıldan daha uzun süre kalacak öğrencilerin ikamet izni başvurusu yapmaları ve bu programlar aracılığıyla bir iş başvurusu yapmaları gerekir.

Öğrencilerin öncelikle (kendi başlarına) bir iş bulmaları gerekmektedir; ardından çalışma izni için başvuruda bulunabilirler. Çalışma izni, yalnızca verildiği iş ve şirket için geçerlidir. Ruhsatta işin başlangıç ve bitiş tarihi, çalışanın adı, iş durumu ve işverenin adı gibi bilgilere yer verilir. Her zaman aklınızda bulunması gereken şey, asıl amacınızın eğitim olduğudur. Çalışma izni, öğrencilerin hayatlarını biraz daha kolaylaştırmayı amaçlayan bir düzenlemedir. Eğitiminize düzenli olarak devam ederek genel bilgi seviyenizi geliştirmeniz önemlidir.

Work and Study Malta Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Haftada en fazla 20 saat çalışma hakkınızdır, çünkü eğitiminizi aksatmamak önemlidir. Çalışma izni için haftada en az 20 saatlik bir kursa katılmalısınız.
 • Dil okulundaki derslere %75 katılmanız gerekmektedir. Bu katılım süresi aynı zamanda alacağınız sertifikada minimum gereklilik olarak kabul edilir, yani toplamda %25’e kadar devamsızlık hakkınız vardır.
 • Malta’da Work and Study programına katılmak isteyen öğrenciler, öncelikle 90 günden fazla bir eğitim programına kayıt yapmalıdır. İlk 90 günlük eğitimi tamamladıktan ve çalışma izni başvurusu sonuçlandıktan sonra, uygun bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Başvuru işlemleri sırasında 150 Euro başvuru ücreti ödenir, çalışma izni onaylandıktan sonra ise 80 Euro ek ücret ödemeniz gerekmektedir. Yani bu programa katılmak isteyen öğrenciler için toplamda 230 Euro ek bir maliyet bulunmaktadır.
 • Öğrenciler, her durumda sağlık sigortası yaptırmalıdır ve tıbbi yardım kapsamının, durum başına en az 30.000 Euro olması gerekmektedir. Bu süreç boyunca danışmanlarımız, tüm bu aşamalarda size ücretsiz yardımcı olacaktır.

Malta’da Çalışarak Ne Kadar Para Kazanabilirim ?

Malta’da çalışan öğrenciler için saatlik ödemeler gibi diğer Avrupa ülkelerinde de geçerlidir ve genellikle haftalık olarak bir araya getirilir. Part-time işlerde çalışan öğrenciler, çoğu zaman saat başına 6 ile 6.5 Euro arasında bir kazanç sağlarlar. Haftada 20 saatlik yasal çalışma izni olduğu göz önüne alındığında, bir öğrencinin part-time işten kazancı ortalama olarak haftalık 120-130 Euro veya aylık 500 Euro civarında olabilir.

Malta’da öğrencilerin deneyimlerine göre, personel alımlarının en yoğun olduğu sektörler hizmet, turizm ve bilişim teknolojileri gibi sektörlerdir. Bu sektörlerde iş bulmak isteyen öğrenciler için Malta oldukça çekici bir seçenek sunabilir.

Neden Malta Dil Okulları Tercih edilmelidir?

 • Türkiye’ye çok yakın olması
 • Resmi dili İngilizce
 • Shengen ülkesi olması
 • Kaliteli dil okulları
 • Vizesinin kolay olması
 • Ekonomik konaklama
 • Muhteşem iklim ve sahiller
 • Ekonomik yaşam masrafları

Ücretsiz danışmanlık için şimdi başvurun

X