Modern eğitim ortamları, yüzyıllardır süre gelen eğitim gelenekleri, yenilikçi öğretim yaklaşımları, öğrencilerine verdikleri destekler ile yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en gözde seçeneklerden biridir.

İngiltere’de üniversite okumak, akademik açıdan dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim fırsatı anlamına gelir. Önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İngiltere, kültürel çeşitliliği en zengin ülkelerden biridir. Üstelik, İngiltere’de lisans eğitimini üç yılda tamamlamak mümkün. Bu da daha kısa bir eğitim süresi ve daha az maliyet anlamına gelmekte.

İngiltere’de(Birleşik Krallık) lisans programlarının tamamına yakını 3 yıldır. Foundation(akademik hazırlık) eğitimiyle birlikte 4 yıla çıkar. İskoçya’da ise foundation eğitimi zorunlu değildir, lisans programları 4 yıl sürer. Tıp, diş hekimliği ve mimarlık programlarının süresi daha uzundur. Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır. Foundation programı almadan bir programa kabul olmak çok zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler ya da Türkiye’deki lisesi bünyesinde IB, A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direk olarak 1. sınıftan başlayabilmektedirler.

İngiltere Avrupa’daki en köklü devlet üniversitelerine sahiptir. Ülkemiz ve dünyadaki akademik kültürünün önemli bir kısmı İngiltere’den çıkmıştır. Eğitimde böylesine fazla etkisi olan İngiltere dolayısıyla devlet üniversitelerinin en başarılı olduğu ülkelerden biridir. İngiltere üniversitelerinde sunulan eğitimin yüksek kalitede olması ve mezuniyet sonrası kazanılan diplomanın uluslararası geçerliliği sayesinde yurtdışı üniversite eğitimini düşünen öğrenciler ve aileleri için akıllara ilk gelen seçenektir.