Bir okulun sponsorluğundaki öğrenciler, BAE İş Kanunu uyarınca Çalışma Bakanlığı’ndan izin aldıktan sonra eğitimleri sırasında yasal olarak yarı zamanlı çalışabilirler. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomisi son 10 yılda önemli ölçüde büyümüştür ve bu durum, Dubai’de yaşamak ve çalışmak isteyen insanlar için yeni istihdam fırsatları yaratmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra yüzlerce çok uluslu şirket, rekabetçi maaşlar ve çok cazip şartlar içeren sayısız istihdam olanağı sunar.

Neden Dubai’yi Seçmeliyim?

Dubai, 200’den fazla ülkeden gelen insanların yan yana yaşadığı çok kültürlü ancak bir yandan da geleneksel bir topluma sahiptir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra Dubai’de tam zamanlı olarak çalışmak isteyen öğrenciler, birbirine sıkıca bağlı bir insan topluluğuna katılmanın yanı sıra çok sayıda iş seçeneği ve vergisiz maaş olanaklarından da faydalanma fırsatı bulacaklardır.

Öğrencilerin çalışma izni alabilmek için bir sponsora sahip olmaları gerekir. Bu sponsor, kendilerine iş teklif eden ve ikamet vizelerini işleme yetkisi olan bir şirket veya kişi olabilir. Dubai ayrıca serbest çalışmak ya da iş kurmak isteyenler için çok sayıda alternatif sunar.

Dubai’nin serbest ticaret bölgeleri, iş sahibi olanların kazançlarının %100’üne sahip olabilecekleri bir sistem sunar, ayrıca iş sahipleri kurdukları iş vasıtasıyla kendilerinin ve ailelerinin ikamet vizelerini de çıkarabilme fırsatı elde ederler.

Dubai’deki kampüs içi işler, yabancı öğrenciler için iş sektörüne yapılan yeni bir eklemedir. Birçok üniversite, çalışmak isteyen yabancı öğrencilere kütüphanelerde, üniversitenin farklı bölümlerinde ve yönetim departmanlarında iş olanakları sağlar.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki işgücünün %90’ı yabancı kaynaklı olmasına rağmen, federasyon yabancıların her hareketini titizlikle kontrol etmektedir. Vize ve çalışma izni almak bürokratik prosedürlere göre yapılması gereken oldukça detaylı bir iştir.

Dubai’de iş piyasası fazlasıyla rekabetçidir. Bu yüzden kaliteli, tam zamanlı ve makul ücretli bir iş bulabilmek için birkaç ayınızı ayırmanız gerekebilir. Dolayısıyla bu süre zarfında finansal yeterliliğinizi sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.