Almanya’da üniversite okumak hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak doğru bir tercihtir. Dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açıyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz. Üstelik Almanya’da üniversite eğitimi hem çok kolay hem de çok ekonomik. Özellikle de ülkemizdeki ve Kıbrıs’ta bulunan vakıf üniversitelerinin eğitim ücretleri ile Almanya üniversite fiyatları kıyaslandığında Almanya’da eğitim almanın ne kadar doğru bir seçim olduğunu daha da kolay anlayacaksınız.

Almanya’da bulunan yaklaşık 370 üniversiteden 140’ı doktoraya başlama hakkı veren mezuniyet olanağı sunarken, 200’ü de meslek üniversitesi statüsündedir.

Almanya’da İngilizce eğitim programları da mevcuttur ancak her bölümde mümkün değildir. Program dili İngilizce olsa bile bazı üniversiteler B1-B2 seviyesinde Almanca bilgisi istemektedirler. Almanya yurt dışından gelen öğrencilere ve akademisyenlere en iyi şekilde eğitim veren ve uluslararası çalışmaları teşvik eden ülkeler arasında önde gelen ülke olarak seçilmiştir. Uluslararası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte bilimin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek vermektedir.

Ücretsiz eğitim, dünya sıralamalarında ilk 500’de yer alan 40’ın üzerinde üniversite, lisans eğitiminin birçok bölüm için 3 sene olması, üniversitelerinin YÖK tarafından tanınması ve denklik verilmesi, öğrencilere çalışma izni, işsizlik sorunu olmaması ve mezunların işe yerleşme kolaylığı, Avrupa’da serbest dolaşım hakkı ve sayabileceğimiz bir çok avantajından dolayı Almanya’da üniversite eğitimi almak çok mantıklı oluyor.

Almanya’da üniversite eğitimi, pek çok ülkeye kıyasla son derece uygundur. Her üniversitenin harç ücreti değişkenlik göstermekle beraber, bazı okullar ücretsiz, bazı okullar ise dönemlik 300-500€ arasında değişen harç ücretleri alabilmektedir.

Yaşam masrafı olarak, eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve ortalama aylık 600€’luk masrafla öğrenci; kira, yeme-içme gibi zorunlu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Dönemlik sadece 220€ ücretle, öğrencilere sağlanan toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilme hakkını alabilmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencileri, Alman Üniversiteleri içerisinde bulunan tüm kütüphanelerden eğitim hayatları boyunca ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.